To, co ukryte, ukazało swe tajemnice…

27 listopada 2018 roku byliśmy uczestnikami niezwykłego spektaklu, który zaprezentowany został w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej. Scenami dla historii bohaterów II części Dziadów były kolejne piętra budynku naszej szkoły.  Widzowie wszystkich pięciu seansów mieli okazję wziąć udział w nieco innej formule inscenizacji. Razem z aktorami przeżywali obrzęd dziadów, tragedie i przestrogi przywoływanych duchów. Dodatkowym elementem były ciekawostki dotyczące życia i twórczości patrona naszego liceum – Adama Mickiewicza. Atmosferę tajemnicy, grozy potęgowały muzyka i oświetlenie. Wieczorny spacer po szkole stworzył również możliwość zobaczenia milczących „duchów szkoły”,  pojawiających się zupełnie nieoczekiwanie w różnych miejscach.

W spektaklu kluczowe role odegrali:

Narrator: dyrektor szkoły Paweł Buryło
Guślarz: Norbert Rudolf
Chór: Julia Sieczka, Kamila Napora, Kamila Piętak, Patrycja Bułka, Gagik Tsaturyan, Aleksandra Jakubowska
Aniołek Rózia: Natalia Madejska
Aniołek Józio: Martyna Jędraszkiewicz
Widmo: Maciej Pawlak   
Pastereczka Zosia: Dominika Kusztal, Weronika Miernik, Patrycja Bilska
Upiory: Maja Madej, Jakub Działak
Karusia z „Romantyczności”: Julia Pańczyk
Duchy szkoły: Maria Zbroja, Magdalena Jedlińska, Małgorzata Kierul

Pomysł przedstawienia i realizacja: Bożena Mróz, Karolina Bujnowska, Dorota Milcarz, Renata Karpeta

Przedstawienie Mickiewiczowskich Dziadów budziło wiele przeżyć, którymi widzowie dzielili się w czasie rozmów w przygotowanej na sali gimnastycznej herbaciarni. W tym miejscu mogli też posłuchać nastrojowej muzyki i obejrzeć wystawę prac utalentowanych uczniów II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej.

Podziękowania za niesamowite doznania i mnóstwo emocji należą się oczywiście aktorom, ale też wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i obsługę przedstawienia oraz szkolnej herbaciarni!