6 czerwca w naszym liceum odbył się finał II Konkursu Dziennikarskiego, zorganizowany przez II LO dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Koordynatorem konkursu była Pani Magdalena Wiśniewska-Ciaś - nauczycielka naszej szkoły.

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie tekstu o charakterze dziennikarskim w dowolnym gatunku (reportaż, felieton, recenzja, artykuł publicystyczny, wywiad).

Do udziału zgłosiło się  18 osób (9 w kategorii szkoły podstawowe i gimnazja oraz 9 kategorii szkoły ponadpodstawowe). W jury zasiedli przedstawiciele lokalnych mediów: Paulina Pałka (TV Świętokrzyska), Piotr Adamczyk (TSK24), Mateusz Bolechowski (Echo Dnia), Mariusz Busiek (Skarżysko24) Adam Ciok (Spotted Skarżysko) i Paweł Wełpa (ProSkarżysko) oraz opiekunka redakcji gazety szkolnej „Kaktus” wydawanej w II LO – Małgorzata Janiec.

Na początku wszystkich zebranych powitała koordynatorka konkursu Pani Magdalena Wiśniewska-Ciaś, która podziękowała uczestnikom za nadesłanie swoich prac, a także fundatorom nagród. Głos zabrał również dyrektor II LO Pan Paweł Buryło, gratulując uczniom talentów i zaangażowania pozalekcyjnego oraz zachęcając ich do dalszego rozwijania pasji dziennikarskiej.

Podczas spotkania z pasjonatami dziennikarstwa nie brakło także młodzieży utalentowanej muzycznie i wokalnie. Natalia Sokołowska (absolwentka II LO) oraz Dominika Ciura (absolwentka I LO) wystąpiły z piosenką Shakespear's Sister - Hello (Turn Your Radio On).


Po podziękowaniach dla jurorów oraz opiekunów uczniów, którzy nadesłali prace, ogłoszono wyniki konkursu. Oto laureaci:

W kategorii: Szkoły ponadgimnazjalne:

I nagroda: Klaudia Gębura, ZSTM – minireportaż „Znikający trawnik”, nauczyciel przygotowujący: Agata Krawarska.

II nagroda: Aleksandra Frączek, II LO – recenzja filmu „TO” pt.  „Ciebie też porwie TO”, nauczyciel przygotowujący: Magdalena Wiśniewska-Ciaś.

III nagroda: Karolina Gromek, II LO – recenzja serialu „Quicksand” pt. „Koszmar, który zakończyć może jedynie śmierć”, nauczyciel przygotowujący: Magdalena Wiśniewska-Ciaś.

W kategorii: Gimnazja i szkoły podstawowe:

I nagroda: Mateusz Drabik, Szkoła Podstawowa nr 1 – artykuł popularnonaukowy „Albinosi, czyli ludzie o magicznej mocy”, nauczyciel przygotowujący: Monika Kuroś.

II nagroda: Jakub Kołodziej, Szkoła Podstawowa nr 1 – wywiad z Jakubem Kawalcem pt. „Czy młodzież ze Skarżyska może osiągnąć wielkie rzeczy?”, nauczyciel przygotowujący: Monika Kuroś.

III nagroda: Julia Surowska, Gimnazjum Prywatne – recenzja filmu „Zimna wojna” pt. „Perła polskiej kinematografii”, nauczyciel przygotowujący: Katarzyna Włodarczyk-Buczek.


Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali Złote Pióra, a najlepsze trójki również nagrody rzeczowe, ufundowane zostały przez: Radę Rodziców, Starostwo Powiatowe, firmę Batrem (Tomasz Bańcyrowski) oraz portale internetowe: skarzysko24.pl i spottedskarzysko.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za udział w konkursie i odwiedziny w naszej szkole. Życzymy wielu dziennikarskich sukcesów!

Zdjęcia: Aleksandra Orlicka