Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas czwartych odbędzie się w piątek 25 kwietnia o godz. 9.30 na hali sportowej.

Serdecznie zapraszamy!

Dnia 3 kwietnia 2025 roku z okazji 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski w naszej szkole młodzież klasy 2b z wychowawczynią Beatą Czajkowską zorganizowała „Dzień z Bolesławem Chrobrym”. Najpierw przeprowadzono grę terenową związaną z wydarzeniami z czasów panowania Chrobrego. Uczniowie klasy 1b, a później 2f w wyznaczonych pięciu miejscach szkoły musieli rozwiązać zadania związane z bohaterem dnia: poprawić błędy w drzewie genealogicznym pierwszych Piastów, rozwiązać krzyżówkę historyczną, zapisać odpowiednie daty, a w kolejnym miejscu postacie, jak również wykazać się znajomością mapy. Za każde z zadań otrzymywali jedną z pięciu części diamentu. Ostatecznie wszystkie grupy ukończyły wszystkie zadania i zdobyły upragniony diament. Drugą częścią „Dnia z Bolesławem Chrobrym” był przygotowany happening – młodzież przebrana w stroje historyczne zawitała do wszystkich klas drugich i trzecich z krótkim przedstawieniem życia i działalności politycznej Bolesława Chrobrego.

28 marca 2025 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie kulturalne – premiera IV tomu Szkolnych Zeszytów Literackich "Ikaria". To cykliczne przedsięwzięcie, realizowane od 2013 roku, stanowi przestrzeń dla uczniowskiej twórczości literackiej i artystycznej.

"Ikaria" to nie tylko zbór tekstów, ale przede wszystkim świadectwo emocji, myśli i doświadczeń młodych ludzi, którzy poprzez literaturę mierzą się z fundamentalnymi pytaniami o tożsamość, sens życia oraz przyszłość. W obliczu niepewności i wyzwań, jakie przyniosły ostatnie lata, uczniowska twórczość staje się autentycznym głosem pokolenia dorastającego w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Nad publikacją czuwała Joanna Łyjak, opiekunka Szkolnego Koła Teatralnego "Szekspir na odwrót", natomiast inicjatorką "Poetyckiego prania w Mickiewiczu" jest Magdalena Wiśniewska-Ciaś. Obie nauczycielki aktywnie wspierają literacki rozwój młodzieży, motywując ich do poszukiwań twórczych i wyrażania siebie poprzez słowo pisane.

Tegoroczna edycja "Ikarii" wykraczała poza ramy tradycyjnej publikacji. Wydarzenie nabrało dodatkowego wymiaru scenicznego dzięki inscenizacji przygotowanej przez Szkolne Koło Teatralne "Szekspir na odwrót". Adaptacja sceniczna utworów z tomu nadała im nowe znaczenia, wzbogacając ich przekaz i ukazując siłę połączenia literatury z ekspresją teatralną.

Czwarty tom "Ikarii" to dowód na to, że młodzież pragnie nie tylko tworzyć, ale także dzielić się swoimi przeżyciami i przemyśleniami. To literacki ślad pokolenia, które pomimo trudności, nie boi się wyrażać siebie i kształtować rzeczywistość poprzez sztukę. "Ikaria" inspiruje kolejne roczniki uczniów II LO, zachęcając ich do odkrywania siły słowa i jego wpływu na świat.

Przygotowaniem wieczornego występu zajęli się członkowie Szkolnego Koła Teatralnego „Szekspir na odwrót”: Julia Mackiewicz, Wiktoria Pydyn, Klaudia Woźniak, Hanna Niewczas, Natalia Blajerska, Lena Wąsowska, Wiktoria Kuza, Gabriela Grzelka, Natalia Malmon, Kacper Dzięcioł, Marcel Garbacz, Anna Borkowska, Marcel Zalewski, Maciej Mańkowski i Dawid Szumielewicz oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Julia Kupiec, Julia Chrabąszcz, Olga Zegadło, Maja Jonko i Aleksandra Jackowska.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę p. Małgorzaty Skuzy – nauczycielki SP 3 w Skarżysku-Kamiennej, prywatnie mamy Zuzanny (autorki wierszy opublikowanych w „Ikarii) oraz Weroniki Fijałkowskiej (absolwentki II LO z roku 2023, autorki wierszy) - za interaktywny udział w widowisku – obie panie odczytały wybrane teksty opublikowane w IV części Szkolnych Zeszytów Literackich „Ikaria”. Dziękujemy także wszystkim przybyłym gościom, którzy swoją obecnością uświetnili ten wyjątkowy poetycki wieczór.

Organizatorzy

27 marca w naszej szkole gościliśmy uczniów szkół podstawowych powiatu skarżyskiego. Dla nich zorganizowaliśmy po raz trzeci konkurs recytatorski i pięknego czytania, na którym zaprezentowane zostały najbardziej znane utwory Mickiewicza. Nasz Przegląd Artystyczny odbywał się pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Skarżyskiego a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami, książkami i słodyczami.

Jury reprezentowane przez p. Donatę Gibaszewską, Karolinę Bujnowską oraz Annę Redlicę wyłoniło zwycięzców.

Laureatami III edycji Przeglądu Artystycznego zostali:

1. Mistrz Recytacji - Jan Kruczyński ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Suchedniowie,

2. Arcymistrz Pięknego Czytania – Danyil Laputin ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Skarżysku-Kamiennej.

Dyrektor, Paweł Buryło osobiście gratulował wszystkim uczestnikom i ich opiekunom sukcesów artystycznych oraz zaprosił dzieci i młodzież z podstawówek na następny przegląd konkursowy, który tradycyjnie odbędzie się w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorkami tegorocznej edycji przeglądu Zakochani, zaczytani w Mickiewiczu były polonistki: Dorota Sołkowicz i Anna Redlica.