Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 19 czerwca (środa) o godz. 9.00.

31 maja 2019 roku, młodzież klasy 2a naszego liceum wraz z nauczycielem historii Panią Anną Chrzanowską, uczestniczyła w spotkaniu z pisarzem pochodzącym ze Skarżyska – Kamiennej, Krzysztofem Gibaszewskim. Odbyło się ono w Miejskim Centrum Kultury i dało szansę na zapoznanie się z twórczością absolwenta naszego liceum, autora znanej książki pt. „HASAG – Historia obozu pracy przymusowej w Skarżysku – Kamiennej”. Młody twórca chętnie odpowiadał na pytania dotyczące wszystkich jego utworów oraz podzielił się z nami tajemnicami artysty – pisarza.

W dniach od 23 maja do 2 czerwca 2019 roku trwał ogólnopolski konkurs historyczny „Bohaterowie Niezłomni”, zorganizowany przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo z siedzibą w Lublinie. Skierowany był do uczniów wszystkich klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w wieku 13 – 19 lat.

Celem konkursu jest popularyzacja wśród młodzieży szkolnej historii i bohaterskich postaw Żołnierzy Niezłomnych walczących z sowieckim okupantem w latach 1944 – 1963, propagowanie innowacyjnych metod edukacyjnych oraz zmiana nastawienia do nauki historii. Konkurs polegał na rozwiązaniu 6 zagadek historycznych zawartych w krótkich filmach nagranych przez młodzież z Akademii Młodzieżowej w Lublinie.

Nasze liceum w konkursie reprezentowali uczniowie z klasy 1b: Dariusz Domagała i Barbara Olszewska, nad którymi opiekę pełniła nauczycielka historii Pani Anna Chrzanowska.

Dziękujemy za wzięcie udziału w Konkursie. Trzymamy kciuki za uczestników i mamy nadzieję, że był on dla naszych uczniów nie tylko sprawdzianem umiejętności, ale także cenną lekcją historii i dobrą zachętą  do kontynuowania i rozwijania przez nich swoich umiejętności i zainteresowań. Gratulujemy i życzymy sukcesów na drodze pogłębiania wiedzy historycznej.

Szkolne Koło Wolontariatu wzięło udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 r. Tegoroczna akcja „Żonkile” jest szczególna również z uwagi na 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana - ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta, który w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Wolontariusze kontynuując tę tradycję, rozdawali podczas obchodów rocznicy powstania papierowe żonkile, przygotowali okolicznościowe plakaty, odbyły się lekcje poświęcone tym wydarzeniom. Uczniowie odwiedzili również Cmentarz Żydowski. W ten sposób wszyscy upamiętniamy bohaterów walczących w powstaniu w getcie warszawskim i pokazujemy, że ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ.

Warto dołączyć do akcji nagrodzonej tytułem najlepszej kampanii społecznej, która stanowi zarówno lekcję historii, jak i naukę szacunku i tolerancji.