Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Budżet Obywatelski to inicjatywa obywatelska dająca możliwość mieszkańcom miasta na współdziałanie w przeznaczeniu części środków z budżetu miasta. Jest formą konsultacji społecznych w sprawie wydatków w następnym roku. Środki Budżetu Obywatelskiego mogą być przeznaczone na realizację projektów o charakterze inwestycyjnym, należących do zadań własnych gminy i możliwych do zrealizowania w roku budżetowym. Każdy z zameldowanych mieszkańców ma możliwość oddania jednego głosu na wybrany przez siebie projekt z budżetu. 
Szansę na wspólne, często pierwsze głosowania, w dniu dzisiejszym miała klasa 3D o profilu humanistycznym z naszej szkoły. Uczniowie pod opieką Pana Michała Mańkowskiego udali się do Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej w celu oddania głosu na wybrany przez siebie projekt. Trzecioklasiści mieli dokonać wyboru spośród trzynastu projektów dotyczących różnych miejsc i dzielnic naszego miasta. Często poszczególne plany wiązały się ze zmianami w najbliższej okolicy maturzystów, spraw bezpośrednio ich interesujących. 
Wyjście odbyło się w czasie lekcji wiedzy o społeczeństwie, co dało szansę młodym obywatelom na poznanie własnych praw i obowiązków nie tylko ze stronic podręcznika, a w rzeczywistości. Zobaczyli, jak wygląda proces głosowania, a zwieńczeniem ich wizyty w UM było wrzucenie karty z własnoręcznie zaznaczonym krzyżykiem do urny. Było to bardzo pouczające wydarzenie dla maturzystów, którzy już w tym roku będą mieli możliwość zagłosowania nie tylko w kwestii zmian w swojej ,,małej ojczyźnie” ale również w wyborach samorządowych.

Tekst: Marta Półtorak