Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć DOBRZE znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się człowiek styka. Uczyć to znaczy być rodzicem, opiekunem, przyjacielem, spowiednikiem, wsparciem, przewodnikiem, mistrzem. Ale uczyć DOBRZE to być tym wszystkim jednocześnie, a zarazem nie stracić z oczu tego, kim się jest. Jakąś część siebie człowiek dzieli z tymi wszystkimi ludźmi, z którymi stykał się w życiu. Uczyć to znaczy być czułym, kochającym, silnym, szczodrym dla tych, którzy na tobie polegają; zachęcać i chwalić. Ale uczyć DOBRZE to znaczy wierzyć w to, czego się uczy i w tych, których się uczy. Nauczyciel przez lata dochodzi do opanowania wszystkich tych umiejętności. Ale ci, którzy uczą DOBRZE, widzą, że w podróży przez życie jest więcej rzeczy do poznania i nigdy nie wahają się, by je poznać.

 W środę 13 października w naszym liceum odbył się uroczysty apel z okazji  Dnia Edukacji Narodowej. Wszystkich zgromadzonych na hali sportowej powitał Dyrektor II LO, Pan Paweł Buryło. W krótkim przemówieniu przypomniał o roli edukacji, o szansach i możliwościach, które otwierają przed młodymi ludźmi nauczyciele, przekazujący im wiedzę. Głos zabrał także Pan Michał Jędrys – przedstawiciel Rady Rodziców.

 Po części oficjalnej uczniowie, pod kierunkiem Pani Joanny Derlatki-Kozdroń, zaprezentowali występ artystyczny, poświęcony wyjątkowej roli nauczyciela. Wraz z wieloma miłymi słowami wzruszających wierszy i pięknych podziękowań, wybrzmiały piosenki w wykonaniu młodzieży z II LO.

Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej było też okazją do wręczenia Nagród Dyrektora nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi w naszej szkole.


Życzenia dla wszystkich nauczycieli przekazał również Samorząd Uczniowski. Radzie Rodziców dziękujemy za przepyszny tort!

6 – 7 października 2021 roku uczniowie klas 3c i 3d II LO im. A. Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej spędzili na wycieczce, której celem było poznanie pięknego i czarującego miasta zwanego „perłą północnego gotyku” – Torunia. Program obejmował zwiedzanie Twierdzy Toruń Fortu IV oraz Starego Miasta, gdzie wszystkich zachwyciły urzekające, zabytkowe kamieniczki i Muzeum Mikołaja Kopernika, czy ruiny Zamku Krzyżackiego. Wyzwaniem okazała się Krzywa Wieża - miejsce, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę. Okazało się, że liczba osób o „czystym sumieniu” wśród uczestników wycieczki była zaskakująco niewielka. Innym intrygującym miejscem była uliczka zakochanych o adekwatnej nazwie –Ciasna. O wszystkich tych atrakcjach opowiadał Pan Adam – energiczny i pełen charyzmy przewodnik.

Odwiedzając Toruń nie mogło zabraknąć wizyty przy pomniku Mikołaja Kopernika a dla lubiących słodycze zakupów w sklepie z toruńskimi piernikami. Grzechem byłoby nie odwiedzić wspaniałego toruńskiego Planetarium.Seans „Makrokosmos” zachwycił wszystkich efektami i ciekawie opowiedzianą historią wszechświata, a oglądanie rozgwieżdżonego nieba w wygodnych fotelach wprowadziło w błogi nastrój. Zdecydowanie niezapomniany pozostanie też nocleg w Zamku Golub-Dobrzyń.  Dech w piersiach zapierał widok na panoramę miasta oraz historia Białej Damy, która nocą błąka się po zamkowych korytarzach. O jej obecności świadczą podobno dziwne szmery i odgłosy, jak skrzypiąca podłoga czy trzaskające drzwi. Ostatecznie przekonaliśmy się, że nawet z duchami można się zaprzyjaźnić…  

 

W drodze powrotnej zgodnie wszyscy potwierdzili, że do Torunia trzeba  pojechać, aby poznać ducha tego miasta i przekonać się, że jego klimat jest prawdziwie oryginalny.

Pragniemy serdecznie podziękować Pani Ewie Warszawie za świetną organizację i pomoc!
Więcej zdjęć można obejrzeć na szkolnym Facebooku.

4, 5 i 6 dzień października 2021 r. uczniowie klas: 3a, 2b i 2d spędzili na aktywnym wypoczynku w Dolinie Roztocza. Specjalnie zamówiona piękna pogoda sprzyjała atrakcjom, które pobudziły zarówno ciało, jak i umysł. Był Paintball, rajd rowerowy po Roztoczańskim Parku Narodowym, spływ kajakowy na rzece Wieprz i akrobacje w parku linowym. Słońce zapewniało uczniom i opiekunom komfort termiczny oraz podkreślało jesienną paletę barw, która kojąco działała na zmysły podczas zwiedzania Zwierzyńca i Zamościa. W jeszcze bardziej klimatyczny nastrój wprowadziło ognisko pod rozgwieżdżonym niebem, gdzie oprócz gitar, echo niosło w świat rozśpiewane głosy II LO. Na wycieczce panowała wspaniała atmosfera, która napełniła pozytywnymi mocami zarówno szkolną młodzież, jak i opiekunów: p. Joannę Łyjak, p. Roberta Bińczaka i p. Macieja Szarańca.
Wielkie podziękowania składamy kierowcy - Panu Sławomirowi Dołędze z Firmy Dolbus Travel.

 

 

30 września odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej. W okręgu wyborczym zorganizowanym w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej kandydowało siedmioro uczniów. W wyborach oddano 440 głosów (frekwencja wyborcza wynosiła 77,7%), w tym 423 głosy ważne (96,1%) i 17 głosów nieważnych (3,9 %). Mandaty do Młodzieżowej Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej w okręgu wyborczym zorganizowanym w naszej szkole uzyskali: Małgorzata Mańkowska (ze 162 głosami poparcia), Kacper Goździk (z 55 głosami poparcia), Wojciech Iwański (z 54 głosami poparcia), Michalina Jedlińska (z 51 głosami poparcia), Piotr Langer-Żuk (z 39 głosami poparcia) i Karolina Ćwierz (z 33 głosami poparcia). Nad przebiegiem głosowania czuwała Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Aleksandra Leśniewska, Jakub Solarz, Maja Gacek i Paula Stąpór.