Wiktoria Pydyn, uczennica klasy IV c, została finalistką XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Łukasza Uniejewskiego, zorganizowanego pod patronatem  Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Starosty Włoszczowskiego oraz Związku Literatów Polskich, Oddział w Kielcach.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Domu Kultury we Włoszczowie.

Wiktoria jest pasjonatką historii i sztuki. Pisze nie tylko wiersze - swój talent pisarski ujawnia także podczas tworzenia scenariuszy do przedstawień teatralnych na potrzeby działalności Szkolnego Koła Teatralnego „Szekspir na odwrót”, w którym aktywnie działa od początku jego istnienia. Jest pomysłodawczynią i autorką interaktywnej inscenizacji pt. „Taniec ze Śmiercią”, gdzie wcieliła się w tytułową bohaterkę. Jako aktorka zaprezentowała się w takich projektach jak: „Rada Pedagogiczna” („zagrała” Pana Cypriana Kowalczyka), „Kamienna” (wcieliła się w rolę Babci), „Kobiety Mickiewicza” (była Karusią). Ponadto można ją będzie zobaczyć, w mającym ogólnopolski zasięg medialny, teledysku „Stop hejtowi”, nagrywanym dzięki współpracy naszej Szkoły z Komendą Powiatową Policji w Skarżysku – Kamiennej.

Wiktoria miała okazję zaprezentować swoją twórczość poetycką przed szerokim gronem odbiorców podczas projektu „Wieczór z Gwiazdami – spotkanie Światów Wrażliwych” realizowanym przez Grupę Literacką Wiklina, działającą w Miejskim Centrum Kultury w naszym mieście.

Wszystkie działania uczennicy wspiera p. Joanna Łyjak, polonistka, opiekunka Szkolnego Koła Teatralnego „Szekspir na odwrót”.

Poniżej: wyróżniony wiersz Wiktorii, który niebawem ukaże się w zbiorowej publikacji zawierającej wszystkie nagrodzone utwory.

Intellectus

I tak w końcu w moim życia zawitało zrozumienie

Zrozumienie, chociaż się go bałam i nie rozumiałam

Zrozumienie zabrało mnie na ścieżkę odwagi i walki o siebie,

oświetlając ślepe ścieżki i nie puszczając mojej ręki

Zrozumienie spojrzało w moje martwe oczy

i zapaliło dawne zgaszone świeczki

Zrozumienie pokazało mi miłość,

która była dla mnie obca

Zrozumienie wytłumaczyło mi

jak zapalić światełko w moim sercu,

a gdy nie sięgnęłam

zrobiło to za mnie

Zrozumienie zgarnęło moje włosy z twarzy

i opatrzyło moje rany

I tak, chociaż nikogo tu już nie było

Bo każdy stracił duszę

No nikogo już nie obchodziłam

Bo nikt nie przetrwał mojej małej wewnętrznej apokalipsy

Ty zostałeś

I chociaż dalej boję się świata,

oj bardzo boję

Ty sprawiasz,

że boję się go o troszeczkę mniej

Sprawiasz,

że usypiam z myślą,

że mam dla kogo rano wstawać i walczyć dalej

Sprawiasz,

że mam do kogo się odezwać w bezsenną noc

Sprawiasz, ze troszeczkę mniej nienawidzę siebie

I chociaż nienawiść mnie w pełni nie okłamała

Bo dalej nie potrafię kochać siebie

Z jednym się myliłam

Bo udowodniłeś mi,

że mimo wszystkich blizn

da się mnie kochać,

kochać mnie

i sprawić

bym kochała kogoś.

28 lutego 2025 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza odbyła się światowa premiera spektaklu "WyKrzykNikt!". Przedstawienie zostało stworzone przez aktorów Szkolnego Koła Teatralnego "Szekspir na odwrót" i opiera się na rzeczywistych doświadczeniach oraz obserwacjach współczesnego świata.

Sztuka porusza tematykę zmagań młodych ludzi z problemami egzystencjalnymi, lękami i poszukiwaniem sensu życia. W przedstawieniu ukazane są dwa kontrastujące światy: zagubionych dorosłych, pozbawionych nadziei i emocjonalnie wycofanych, oraz dzieci i "istot", które wciąż mają marzenia i dążą do szczęścia.

Spektakl podkreśla znaczenie relacji międzyludzkich i negatywne konsekwencje ignorancji wobec potrzeb innych. Przekaz inscenizacji skłania do refleksji nad poszukiwaniem równowagi emocjonalnej oraz prowadzeniem dialogu w celu zrozumienia własnych przeżyć.

Opiekunem Szkolnego Koła Teatralnego "Szekspir na odwrót" jest pani Joanna Łyjak. W spektaklu wystąpili:

  • Oskar Bartnicki,

  • Aleksandra Bąk,

  • Natalia Blajerska,

  • Marcel Garbacz,

  • Karol Kowalczyk,

  • Adrian Koselnik,

  • Pola Kotwica,

  • Julia Mackiewicz,

  • Maciej Mańkowski,

  • Hanna Niewczas,

  • Wiktoria Pydyn,

  • Lena Wąsowska,

  • Wiktoria Węgrzyn,

  • Klaudia Woźniak.

Obsługą techniczną zajmowali się Kacper Dzięcioł, Bartosz Jęczmiński i Krzysztof Pikor oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Julia Stanek, Aleksandra Jackowska, Julia Kupiec, a także pracownicy obsługi. Szczególne podziękowania skierowano do Dyrekcji Szkoły za wsparcie w realizacji tego wyjątkowego projektu.

W sobotę 22 lutego odbyła się studniówka naszego liceum. Na balu w hotelu Europa w Starachowicach bawiło się pięć klas maturalnych. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Pan Paweł Buryło, który przywitał uczniów i ich rodziców, grono nauczycieli oraz wszystkich zgromadzonych gości. Życzył udanej zabawy i znakomicie zdanych egzaminów maturalnych. Szczere i serdeczne podziękowania, wyjątkowe kreacje, piękne polonezy i świetna zabawa – tak nasza młodzież podsumowuje ten wieczór. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance. Tegoroczny bal z pewnością zostanie w pamięci maturzystów jako wytworny, pełen wspaniałych wrażeń i radości czas.

Zdjęcia: Robert Bińczak

Sztuka opowiada o wewnętrznej walce postaci z ich własnymi emocjami, lękami i codziennymi problemami w kontekście terapii. Bohaterowie zwani "terapiuszami", poruszają się na scenie w sposób mechaniczny, przyjmując postawy zrezygnowania i dystansu wobec otaczającej rzeczywistości. Postać dziewczynki, pełna potrzeby, kontaktu i interakcji, stara się nawiązać więź z innymi, ale napotyka opór, co ukazuje ignorancję ludzi, nawet w sytuacji wymagającej wsparcia. W tle przewija się motyw bycia sobą, by znaleźć równowagę i prawdziwość w obliczu trudnych emocji i doświadczeń życiowych. Spektakl jest inspirowany prawdziwymi zmaganiami i problemami młodzieży z rzeczywistością, których nie wolno bagatelizować. Wykreowane sytuacje zmuszą odbiorcę do refleksji, poruszą emocje, serca i umysły.
Liczymy na waszą obecność!