Przedłużająca się pandemia krzyżuje cały czas nasze plany. Założenie Klubu Szachowego naszej szkoły było takie, aby na wybranej uroczystości szkolnej przedstawić publicznie zwycięzców Turnieju Szachowego o Mistrzostwo II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w roku szkolnym 2019/2020 oraz wręczyć im nagrody rzeczowe. Czas ucieka, koronawirus nie odpuszcza, koniec roku szkolnego coraz bliżej, więc i akademie szkolne z burzami oklasków stoją pod znakiem zapytania.  W związku z tym, niniejszym ogłaszamy publicznie wyniki wewnątrzszkolnego szkolnego turnieju szachowego, który udało się zorganizować przed rozpoczęciem pandemii i przeniesieniem do Internetu lekcji szkolnych.

Zatem, 11 marca 2020 r. odbył się w naszej szkole Turniej Szachowy o Mistrzostwo II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w roku szkolnym 2019/2020. W Turnieju wzięło udział łącznie 16 uczniów i uczennic II LO. Nad szachowymi zmaganiami czuwała trójka sędziowska w składzie: A. Matachowski, P. Lubecki, B. Maciejewska. Gościem honorowym, który otworzył oraz zakończył turniej był Dyrektor II LO Paweł Buryło. Po teoretycznej części wprowadzającej, gdzie padło kilka słów o samych szachach oraz omówiono szachową ciekawostkę tzw. mat Legala, uczniowie przystąpili do gry na profesjonalnych szachownicach, które wraz z zegarami szachowymi udało się zorganizować dzięki uprzejmości dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie, pani Katarzyny Sorn, za co serdecznie w imieniu szkolnych szachistów – dziękujemy!  Każdy z zawodników rozegrał 5 meczów z różnymi przeciwnikami. Regulamin przewidywał czas na grę dla jednego gracza – 15 min. Turniej został rozegrany w systemie szwajcarskim, tzn. przeciwników, na podstawie ich wyników z poprzednich rund dobierał do siebie komputer, przy założeniu, że żadem mecz w czasie turnieju się nie powtórzy. Poziom rozgrywek był zróżnicowany. Były konkretne i szybkie maty oraz mecze, w których były teoretyczne maty, to znaczy okazję do zrobienia szach i mat widzieli wszyscy, oprócz grających w tym meczu, którzy skupili się, jak się wydawało, bardziej na szachowej turystyce, tzn. spacerowali bez celu figurami po szachownicy, niczym zakochani po jesiennym parku. Mecze te zakończył bezlitosny zegar szachowy. Nie obyło się bez kontrowersyjnych decyzji sędziów oraz problemów natury technicznej. Wszystkim problemom udało się jednak zaradzić  i około godziny jedenastej trzydzieści, po dogrywce o drugie miejsce, ustalono ostateczną listę zwycięzców:

1 miejsce – Patryk Dróżdż, kl. 2A, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego II LO,

2 miejsce – Jakub Działak, kl. 3A, dziś już absolwent II LO, maturzysta,

3 miejsce – Kacper Malinowski, kl. 1E, współorganizator turnieju, członek Klubu Szachowego II LO.

Świeżo upieczony Szachowy Mistrz II LO – Patryk Dróżdż, jedyny zwycięzca wszystkich 5 meczów, został uhonorowany przez dyrekcję i sędziów odpowiednim pucharem, zaś wszystkie uczestniczki, jak nakazuje szachowa tradycja – dyplomami za udział.

Dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla trójki Finalistów turnieju, ufundowane przez Radę Rodziców, w związku z przedłużającą się pandemią zostały zdeponowane w sekretariacie II LO, gdzie można je śmiało w godzinach pracy sekretariatu odebrać. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom. Szczegółowe informacje oraz tabela wyników – dostępne u p. A. Matachowskiego.

Przebieg rozgrywek i opisane wydarzenia można obejrzeć na załączonych zdjęciach.

Zapraszamy jednocześnie do grania z nami w szachy online. W każdy piątek o godz. 14:00 zapraszam pod link skype:

https://join.skype.com/kLAA5ZEXsUmG

Tam omówimy szczegóły.

Arkadiusz Matachowski

Zdjęcia: Marta Jędrys