6 – 7 października 2021 roku uczniowie klas 3c i 3d II LO im. A. Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej spędzili na wycieczce, której celem było poznanie pięknego i czarującego miasta zwanego „perłą północnego gotyku” – Torunia. Program obejmował zwiedzanie Twierdzy Toruń Fortu IV oraz Starego Miasta, gdzie wszystkich zachwyciły urzekające, zabytkowe kamieniczki i Muzeum Mikołaja Kopernika, czy ruiny Zamku Krzyżackiego. Wyzwaniem okazała się Krzywa Wieża - miejsce, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę. Okazało się, że liczba osób o „czystym sumieniu” wśród uczestników wycieczki była zaskakująco niewielka. Innym intrygującym miejscem była uliczka zakochanych o adekwatnej nazwie –Ciasna. O wszystkich tych atrakcjach opowiadał Pan Adam – energiczny i pełen charyzmy przewodnik.

Odwiedzając Toruń nie mogło zabraknąć wizyty przy pomniku Mikołaja Kopernika a dla lubiących słodycze zakupów w sklepie z toruńskimi piernikami. Grzechem byłoby nie odwiedzić wspaniałego toruńskiego Planetarium.Seans „Makrokosmos” zachwycił wszystkich efektami i ciekawie opowiedzianą historią wszechświata, a oglądanie rozgwieżdżonego nieba w wygodnych fotelach wprowadziło w błogi nastrój. Zdecydowanie niezapomniany pozostanie też nocleg w Zamku Golub-Dobrzyń.  Dech w piersiach zapierał widok na panoramę miasta oraz historia Białej Damy, która nocą błąka się po zamkowych korytarzach. O jej obecności świadczą podobno dziwne szmery i odgłosy, jak skrzypiąca podłoga czy trzaskające drzwi. Ostatecznie przekonaliśmy się, że nawet z duchami można się zaprzyjaźnić…  

 

W drodze powrotnej zgodnie wszyscy potwierdzili, że do Torunia trzeba  pojechać, aby poznać ducha tego miasta i przekonać się, że jego klimat jest prawdziwie oryginalny.

Pragniemy serdecznie podziękować Pani Ewie Warszawie za świetną organizację i pomoc!
Więcej zdjęć można obejrzeć na szkolnym Facebooku.