W dniach 9 - 15 kwietnia 2022 roku odbył się projekt szkolny Londyn - Bruksela. Jego celem było szlifowanie języka angielskiego, konfrontowanie swoich umiejętności z językiem używanym przez mieszkańców Anglii oraz poszerzanie wiedzy o tematy projektów i zadań językowych. W wycieczce wzięło udział 27 uczniów z całej szkoły wraz z opiekunami – nauczycielką angielskiego Panią Agatą Niziołek i Panem Dyrektorem Pawłem Buryło.

Pierwszy etap to podróż autokarem do Belgii. Do Brukseli dotarliśmy na 7:30 rano. Najpierw spacerowaliśmy po starówce, następnie zwiedziliśmy Parlamentarium - muzeum przybliżające historię i założenia Parlamentu Europejskiego. Do Anglii przeprawiliśmy się Eurotunnelem.

Następny dzień - poniedziałek - spędziliśmy na zwiedzaniu Londynu. Widzieliśmy siedzibę brytyjskiego rządu - Houses of Parliament, Big Bena, Downing Street - siedzibę premiera UK, House of Guards i Straż Konną, Pałac Buckingham oraz plac Trafalgar Square. Zwiedziliśmy również National Gallery, w której można zobaczyć np. "Słoneczniki" Van Gogha oraz China Town - słynną chińską dzielnicę.

Czwartego dnia wykonaliśmy zadania językowe w Canterbury - średniowiecznym centrum kultury i nauki, obecnie siedzibie arcybiskupstwa. Odwiedziliśmy także malowniczo położone miasto Rochester, gdzie zwiedziliśmy zamek, katedrę, muzeum związane z Dickensem, a także mieliśmy możliwość zrobienia zakupów w charity shops. Pomysłowi uczniowie kupili tam gitarę, dzięki której mogli dawać uliczne koncerty. Kolejny dzień również spędziliśmy w Londynie. Tam zobaczyliśmy Science Museum, National History Museum oraz Hyde Park. Mieliśmy też okazję odwiedzić najsłynniejszą ulicę handlową Londynu - Oxford Street.

Następnego dnia musieliśmy się pożegnać z naszym hostelem i wyruszyć w drogę powrotną. Wcześniej jednak odbyliśmy spacer po okolicy. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Dover, by zwiedzić White Castle oraz podziwiać piękne White Cliffs. Do Polski dojechaliśmy w piątek rano, natomiast w Skarżysku-Kamiennej byliśmy już po godzinie 17.

Wszyscy uczestnicy mogli miło spędzić czas, odpocząć oraz zwiedzić ciekawe miejsca w Anglii. Wycieczkę oceniamy jako bardzo udaną ze względu na atrakcyjny program, wspaniałą wiosenną pogodę i fantastyczne, radosne nastroje uczestników. Mamy nadzieję, że kolejne wyjazdy na projekty językowe będą równie udane, jak nasz.

 Tekst: Zuzanna Latkowska, kl. 1a