W dniach 9-16 czerwca grupa młodzieży naszej szkoły wraz z p. Agatą Niziołek uczestniczyła w projekcie językowym obejmującym zwiedzanie trzech krajów europejskich Niemiec, Francji i Szwajcarii, pogłębienie wiadomości o terenach odwiedzanych, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi - niemieckim i angielskim. Uczniowie w poszczególnych miastach i obiektach mieli do wykonania zadania językowe. Konkurencje obejmowały zdobycie informacji o zwiedzanym obiekcie, czy mieście, uzyskanie stempli danego ośrodka, przeprowadzenie wywiadu z mieszkańcami rejonu i zrobienie wspólnego z nimi zdjęcia. Rywalizacja była doskonała. Wszyscy napotkani ludzie okazywali wielką życzliwość i chętnie dzielili się swoją wiedzą. Zadania językowe, w których zwyciężyły i odebrały nagrodę „Emerytki” – czyli najstarsze uczennice naszej szkoły, nie były jedynymi atrakcjami wyjazdu.

Uczestnicy odwiedzili takie miasta jak Konstancja w Niemczech z przepiękną katedrą, statuą Imperii, średniowieczną starówką i cudownymi widokami na Alpy. Niesamowitym przeżyciem było odwiedzenie wyspy Mainau, na której mogli podziwiać nie tylko przeróżne gatunki kwiatów, traw, ale także owadów, w tym motylarnię. W Strassburgu, we Francji, grupa odwiedziła budynki Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Parlamentu Europejskiego, wysłuchała wykładu nt. pracy Rady Europy, obejrzała film, a następnie wykonywała zadania w centrum miasta, w dawnej dzielnicy rybaków i garbarzy – La Petit France, na placu handlowym i w katedrze Notre-Dame. Niezapomnianym pozostanie wyjazd do malowniczo położonego miasteczka Triberg w Niemczech, gdzie uczniowie poznali historię powstania pierwszego zegara z kukułką, zwiedzili muzeum, a także zrelaksowali się nad tarasowo ułożonym kompleksem wodospadów. Każdy miał możliwość zrobienia zakupów z pamiątkami regionalnymi czy spróbowania kawałka wyśmienitego schwarzwaldzkiego tortu. W Schaffhausen w Szwajcarii młodzież delektowała się niesamowitymi, największymi w Europie wodospadami Rheinfall, a Zurychu po raz kolejny wykonywała zadania językowe. Ostatnim etapem pobytu w Niemczech był projekt w Stuttgarcie, stolicy Badenii, zwiedzanie, robienie zakupów oraz przejazd do dzielnicy Cannstatt, gdzie znajduje się stadion Mercedes-Benz-Arena i fabryka Mercedesa. Po zwiedzeniu Muzeum Mercedesa, z pewnego rodzaju smutkiem, że to już koniec, wszyscy udali się w drogę powrotną do Polski.

Co najwyżej uczniowie ocenili w projekcie? Możliwość komunikowania się z naturalny sposób z mieszkańcami regionu, przepiękną trasę, malownicze widoki, fantastyczna atmosferę i integrację wśród licealistów, pyszne jedzenie i bardzo dobrą organizację czasu. Kolejne pytanie, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi to: „Kiedy następny projekt?”

Dziękujemy Rodzicom i Dyrekcji szkoły, a także Europejskiemu Centrum Młodzieży w Łodzi za to, że mogliśmy brać udział w tym wyjeździe.

Uczestnicy