W dniach 8-9 12.2022 w II Liceum Ogólnokształcącym odbył się po raz pierwszy Maraton Pisania Listów. Jest to akcja międzynarodowa. Jak czytamy na głównej stronie Amnesty International, organizatora całego zdarzenia: „Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich. W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Okażmy wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!”

Uczniowie Mickiewicza z chęcią przyłączyli się do tej akcji i na lekcjach wiedzy o społeczeństwie pisali listy. Wcześniej poznali losy bohaterów tegorocznej akcji. W sumie młodzież napisała ponad 80 listów.

Cała akcja została przeprowadzona przez  Pana Michała Mańkowskiego, który zapewnia, że za rok II LO również weźmie udział w takim wydarzeniu. To żywy przykład, jak można wspólnie walczyć o prawa człowieka. Mały gest, a naprawdę  wiele znaczy.