W dniach 16.10.2023r. – 20.10.2023 r. został zrealizowany wyjazd młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza "Ryga, Sztokholm, Tallin, Wilno" w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj polskie ślady w Europie".
Dzień pierwszy.
Po nocnym przejeździe do Łotwy uczniowie zwiedzili stolicę tego kraju, Rygę. Z panią Natalią, lokalnym przewodnikiem zobaczyli budynki zaprojektowane przez Floriana Wyganowskiego. Następnie zwiedzali Stare Miasto: kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz, protestancką katedrę NMP, plac katedralny, zespół średniowiecznych kamieniczek: Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia Kupiecka, Zamek Ryski, Parlament oraz fragmenty murów obronnych z Basztą Prochową. Ostatnim punktem była wizyta w Politechnice Ryskiej, a w niej karcer studencki. Wieczorem w hotelu czekała na młodzież obiadokolacja.

Drugi dzień rozpoczął się od śniadania w Rydze. Następnie autokar skierował się do Tallina, zwanego Florencją Północy. Zwiedzanie stolicy Estonii rozpoczęło się od Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO: zamek Toomea, który obecnie jest siedzibą parlamentu, wieża Hermana, średniowieczny rynek z XIV w. z okazałym ratuszem, cerkiew Aleksandra Newskiego, zespół średniowiecznych kamieniczek Trzy Siostry, baszta Gruba Małgorzata, kamieniczki kupieckie Wielkiej Gildii, ulice Krótka i Długa, kościół św. Olafa, kościół protestancki św. Ducha i stadion Świętej Pieśni. Młodzież zwiedziła katedrę luterańską św. Marii Dziewicy i zapoznała się z tablicą upamiętniającą internowanie załogi ORP "Orzeł" i ich brawurowej ucieczki. Po południu uczniowie zaokrętowali się na nocny prom do Sztokholmu.

W trzecim dniu wyjazdu uczniowie zwiedzali Sztokholm, jedną z najpiękniejszych stolic świata, miasto położone na kilkunastu wyspach. Młodzież widziała: Gamla Stan z labiryntem wąskich uliczek i zaułków, Zamek Królewski, Katedrę św. Mikołaja, Dom Rycerstwa, Królewski Teatr Dramatyczny oraz Djurgarden. Uczniowie zwiedzili muzeum Vasa, przybliżające historię XVII-wiecznego okrętu wojennego, który zatonął w 1628 roku w trakcie swojego pierwszego rejsu oraz Ratusz - miejsce uroczystych przyjęć organizowanych dla laureatów Nagrody Nobla. Po zwiedzaniu młodzież wróciła na prom, zjadła obiadokolację i popłynęła do Tallina.

Czwarty i piąty dzień wyjazdu to przejazd do Wilna i zwiedzanie stolicy Litwy. Młodzież zobaczyła wileńską Ostrą Bramę i zwiedziła średniowieczne Stare Miasto: Plac Katedralny, Kościół św. Anny, Uniwersytet Wileński, który w XVI wieku założył Stefan Batory, Zamek Dolny, Bazylikę św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, Cerkiew Świętych Konstantyna i Michała, Litewskie Muzeum Narodowe i Cerkiew św. Mikołaja. Odwiedziła też wiele miejsc związanych z patronem szkoły, Adamem Mickiewiczem.