„Ponidzie otwiera horyzonty” to projekt skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu skarżyskiego, który z wielką satysfakcją został zrealizowany w dniu 07 czerwca bieżącego roku. Uczestniczyło w nim 24 uczniów szkół średnich oraz cztery osoby dorosłe w tym ratownik i instruktorzy kajakarstwa.

Spływ rozpoczął się z Tokarni, a zakończył w Kotlicach Starych. Uczestnicy przepłynęli ponad 20 km w cudownej atmosferze i fantastycznej pogodzie. Nie zabrakło przygód, gdyż większość z nich płynęła kajakiem po raz pierwszy. Szkolenie teoretyczne i wskazówki, jak płynąć to jedno, a sprawdzenie swoich umiejętności, koordynacji zwłaszcza na zakrętach i powalonych w rzece drzewach to drugie. Nie zabrakło wylewania wody z kajaka czy dodatkowego, nieplanowanego kapania w nurtach wody. Nida po ostatnich deszczach wezbrała, mnóstwo kaczek na wodzie i ptaków ukrytych w szuwarach, motyli, ważek i innych owadów towarzyszyło nam przez cały czas. Piękne widoki i możliwość odpoczynku na terenie zamku rycerskiego w Sobkowie, przeurocze stado koni i kucyki to kolejna, nieoceniona atrakcja. Pod koniec naszej wyprawy zaczęła nam towarzyszyć ciemna chmura i nie odpuściła. Po upalnym, całodziennym spływie musiała nas dopaść. A szczęście deszczyk był delikatny. Dobrze przygotowana grupa miała oczywiście ubrania na zmianę. Zmęczeni, opaleni i szczęśliwi pytali; kiedy następny spływ. Kto wie, może już wkrótce powstanie młodzieżowe koło kajakarskie? Tymczasem szukamy sponsorów na zakup kajaków. Jeśli drogi czytelniku jesteś jednym z nich, pomyśl, może zechciałbyś nas w tym przedsięwzięciu wesprzeć?

Za ten rejs w szczególny sposób chcemy podziękować Powiatowi Skarżyskiemu za dofinansowanie transportu, a Stowarzyszeniu Instytut bł. s. Ewy Noiszewskiej za tę inicjatywę, opłacenie wynajmu kajaków i wybranie naszego II LO im. A. Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej na partnera działań. Szczególne podziękowania ślemy nauczycielom II LO im. A. Mickiewicza: Agacie Niziołek, Jarosławowi Mosiołkowi, Maciejowi Szarańcowi oraz ratownikowi – Sylwestrowi Wróblowi z ZPEW za opiekę podczas trwania projektu. Całość przedsięwzięcia to realizacja zadania współfinansowanego przez Powiat Skarżyski w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2024 roku w zakresie TURYSTYKI.

Na koniec refleksje uczestniczek z naszej szkoły:

Dzisiejsze wyjazd bardzo mi się podobał. Pogoda była genialna, mimo małego deszczu pod koniec trasy ,super płynęło się kajakami. Jedyne chwilę grozy jakie przeżyłam to gdy napłynęłyśmy na pień i prawie nam się kajak wywrócił. Bardzo chętnie bym tą podróż powtórzyła.”

Dzisiejszy wyjazd był bardzo interesujący, dał mi możliwość spróbowania swoich sił w pływaniu kajakiem. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze i świetnym towarzystwie. Największy problem sprawiło mi opanowanie kajaka na początku, tym bardziej gdy wpadłam z koleżanką w korzeń. Nauczyło mnie to jednak jak radzić sobie w stresowych sytuacjach i ostrożności podczas przebywania w wodzie. Z chęcią powtórzyłabym ten wyjazd.”

Dziękujemy bardzo za zorganizowanie projektu, dzięki któremu wspólnie mogliśmy wziąć udział w spływie kajakowym. Wielu z nas było po raz pierwszy na takim spływie i biorąc pod uwagę nasze zadowolenie po ukończonej trasie gwarantuję, że nie był to nas ostatni raz. Bardzo miło spędziliśmy czas, choć były też momenty, kiedy musieliśmy włożyć sporo wysiłku, aby uchronić się przed przeszkodami napotkanymi na trasie. Dzięki temu projektowi mogliśmy się zrelaksować podziwiając otaczający nas krajobraz, choć rejs momentami dostarczał nam dużej dawki adrenaliny.”

Jestem bardzo zadowolony ze spływu kajakowego. Była bardzo miła atmosfera , super wrażenia. Z chęcią wybrałbym się na taką wyprawę jeszcze raz.”

Uczestnicy spływu