24 czerwca na hali sportowej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Z rąk Pana Dyrektora Pawła Buryło uczniowie odebrali świadectwa z wyróżnieniem. W tym roku liczba „czerwonych pasków” jest naprawdę imponująca!

Wręczono także nagrody za osiągnięcia w konkursach, zawodach sportowych i za zaangażowanie w życie szkoły. Podziękowano Samorządowi Uczniowskiemu oraz uczestnikom projektów bibliotecznych.

Przyznano również stypendia Rady Rodziców – za wybitne osiągnięcia naukowe dla Oskara Patkowskiego, za wybitne osiągnięcia sportowe dla Darii Kępas oraz za wybitne osiągnięcia artystyczne dla Aleksandry Kiljanek i Małgorzaty Mańkowskiej.

Ten dzień był także czasem pożegnań i podziękowań dla dwóch wspaniałych nauczycielek II LO, które odchodzą na emeryturę: Pani Renaty Bilskiej i Pani Doroty Misiury. Bardzo dziękujemy za wspólne lata w naszym Mickiewiczu, za zawsze pogodną i ciepłą obecność, której ślady zostaną już tutaj na zawsze. Zresztą - zaglądajcie do nas jak najczęściej!

Na zakończenie mogliśmy wysłuchać krótkiego występu artystycznego, przygotowanego pod kierunkiem Pani Ewy Mikołajewskiej.

A teraz już czas na dobry, bezpieczny i w pełni zasłużony wypoczynek! Wspaniałych, słonecznych wakacji dla wszystkich i do zobaczenia we wrześniu!

18 czerwca 2022r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Joanny Łyjak uczestniczyli w uroczystych obchodach 82. Rocznicy Rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku. Na tę okazję uczennica klasy 3e, Weronika Fijałkowska, napisała wiersz:

"Czy warto śnić?"

Trakt ostatni przerwany zestarzałem

W siedmiu setkach liczeni

W więziennej kratach ostatnie sny

Ja tam po dekadach będąc dziecięciem uczyłam się latać

Dziękuję

Wy posłuszni

Ja zwykły przechodzień Łkam z żalu,

że podziękowania późne

Pamiętać daty waszych ostatnich snów

O Wolności

Cztery dni tragedii

Wśród ogłuszających strzałów

Modlitwy płaczliwe I niesłyszalny rytm serca

W melodii

Jeszcze Polska nie zginęła

W dniach 9-16 czerwca grupa młodzieży naszej szkoły wraz z p. Agatą Niziołek uczestniczyła w projekcie językowym obejmującym zwiedzanie trzech krajów europejskich Niemiec, Francji i Szwajcarii, pogłębienie wiadomości o terenach odwiedzanych, a przede wszystkim doskonalenie umiejętności posługiwania się językami obcymi - niemieckim i angielskim. Uczniowie w poszczególnych miastach i obiektach mieli do wykonania zadania językowe. Konkurencje obejmowały zdobycie informacji o zwiedzanym obiekcie, czy mieście, uzyskanie stempli danego ośrodka, przeprowadzenie wywiadu z mieszkańcami rejonu i zrobienie wspólnego z nimi zdjęcia. Rywalizacja była doskonała. Wszyscy napotkani ludzie okazywali wielką życzliwość i chętnie dzielili się swoją wiedzą. Zadania językowe, w których zwyciężyły i odebrały nagrodę „Emerytki” – czyli najstarsze uczennice naszej szkoły, nie były jedynymi atrakcjami wyjazdu.

Uczestnicy odwiedzili takie miasta jak Konstancja w Niemczech z przepiękną katedrą, statuą Imperii, średniowieczną starówką i cudownymi widokami na Alpy. Niesamowitym przeżyciem było odwiedzenie wyspy Mainau, na której mogli podziwiać nie tylko przeróżne gatunki kwiatów, traw, ale także owadów, w tym motylarnię. W Strassburgu, we Francji, grupa odwiedziła budynki Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Parlamentu Europejskiego, wysłuchała wykładu nt. pracy Rady Europy, obejrzała film, a następnie wykonywała zadania w centrum miasta, w dawnej dzielnicy rybaków i garbarzy – La Petit France, na placu handlowym i w katedrze Notre-Dame. Niezapomnianym pozostanie wyjazd do malowniczo położonego miasteczka Triberg w Niemczech, gdzie uczniowie poznali historię powstania pierwszego zegara z kukułką, zwiedzili muzeum, a także zrelaksowali się nad tarasowo ułożonym kompleksem wodospadów. Każdy miał możliwość zrobienia zakupów z pamiątkami regionalnymi czy spróbowania kawałka wyśmienitego schwarzwaldzkiego tortu. W Schaffhausen w Szwajcarii młodzież delektowała się niesamowitymi, największymi w Europie wodospadami Rheinfall, a Zurychu po raz kolejny wykonywała zadania językowe. Ostatnim etapem pobytu w Niemczech był projekt w Stuttgarcie, stolicy Badenii, zwiedzanie, robienie zakupów oraz przejazd do dzielnicy Cannstatt, gdzie znajduje się stadion Mercedes-Benz-Arena i fabryka Mercedesa. Po zwiedzeniu Muzeum Mercedesa, z pewnego rodzaju smutkiem, że to już koniec, wszyscy udali się w drogę powrotną do Polski.

Co najwyżej uczniowie ocenili w projekcie? Możliwość komunikowania się z naturalny sposób z mieszkańcami regionu, przepiękną trasę, malownicze widoki, fantastyczna atmosferę i integrację wśród licealistów, pyszne jedzenie i bardzo dobrą organizację czasu. Kolejne pytanie, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi to: „Kiedy następny projekt?”

Dziękujemy Rodzicom i Dyrekcji szkoły, a także Europejskiemu Centrum Młodzieży w Łodzi za to, że mogliśmy brać udział w tym wyjeździe.

Uczestnicy

 

Drugiego czerwca klasa 2E wraz z paniami Agatą Niziołek i Joanną Derlatką-Kozdroń wybrała się na jednodniową i bardzo udana wycieczkę klasową do Kielc. Głównym obiektem w Kielcach był teatr Lalki i Aktora „Kubuś”. Uczniowie spotkali się z aktorem Zdzisławem Reczyńskim, który opowiedział o zadaniach teatru i jego osiągnięciach, a także najbliższych planach. Dzięki uprzejmości pani dyrektor teatru mieliśmy możliwość uczestniczenia w sztuce teatralnej „Wróżka z kranu”, a także zwiedzenia pracowni projektowej  oraz galerii lalek i rekwizytów. Wraz z panem Zdzisławem udaliśmy się na Wzgórze Zamkowe, by poznać nową wciąż restaurowaną siedzibę „Kubusia”, zobaczyć ogrody zamkowe i  odbyć spacer w przylegającym parku miejskim.

Po serdecznym pożegnaniu pojechaliśmy do Masłowa, gdzie odbył się wielki pojedynek paintballowy między grupą dziewcząt i chłopców. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej walce zwyciężyły dziewczęta! Wielkie gratulacje dla nich, ale także dla pani Joanny Derlatki, która odważyła się wejść w pierwszej rundzie na pole manewrów. Choć niektórzy z różnych powodów mieli obawy przed wejściem na pole gry, efekt był niesamowity – dużo adrenaliny, radości i wzajemnej kooperacji.

Wyjazd pokazał, że można integrować się na różne sposoby oraz zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia.