W dniu 26 maja uczniowie naszego liceum rozpoczęli projekt zatytułowany "Mickiewicz na GSB". Główny Szlak Beskidzki czyli wspomniany już GSB to najdłuższy pieszy szlak górski w Polsce liczący 501 km. Chcemy być pierwszą w Polsce szkołą, której uczniowie pokonają cały szlak. W ciągu pięciu dni od 26 do 30 maja 12 dziewcząt i 7 chłopców pokonało 111 km szlaku od Ustronia Zdrój aż do Przełęczy Krowiarki za Babią Górą. Zmęczenie i wysiłek rekompensowały przepiękne widoki i niepowtarzalny klimat, jaki stworzyli uczestnicy wycieczki. Tej atmosfery nie da się opowiedzieć, trzeba ją przeżyć. Projekt "Mickiewicz na GSB" został opracowany przez Szkolne Koło Turystyki Górskiej funkcjonujące przy II Liceum Ogólnokształcącym. Inicjatywę wsparły finansowo m.in. Zakłady Metalowe Mesko, Recevent Sp. z o.o. , firma Jarst oraz Stowarzyszenie Instytut bł. s. Ewy Noiszewskiej i Pani Agata Niziołek. Serdecznie dziękujemy. Jednocześnie już myślimy o pokonaniu kolejnego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego we wrześniu i zapraszamy chętnych do zgłaszania się do opiekuna Szkolnego Koła Turystyki Górskiej Pana Macieja Szarańca.

W dniach 21 – 23 maja klasy 2C i 2F wybrały się na wycieczkę do Wiednia i Bratysławy. Zwiedzili m.in. Schonbrunn – letnią rezydencję Habsburgów, gdzie mogli spacerować po pięknych ogrodach i Hofburg – wiedeński pałac władców, gdzie zwiedzili Muzeum księżniczki Sisi. Uczniowie poznali również uroki Starego Miasta Bratysławy i historię Słowacji w pigułce.

29 maja w ZSTM uczniowie skarżyskich szkół ponadpodstawowych wzięli udział w Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie po raz kolejny znaleźli się wśród grona najlepszych. Wiktor Wydra z kl.II zajął 2,a Karol Kowalczyk z kl.I - 3 miejsce. Konkurs oprócz zadań leksykalno-gramatycznych obejmował również test z wiedzy o Austrii. Wielkie gratulacje!

Uczennice klasy 3a Wiktoria Bińczyk, Ewa Kraska i Julia Materek zakwalifikowały się do zmagań finałowych i ostatecznie zajęły IV miejsce w IV Uczniowskiej Konferencji Młodych Chemików, która odbyła się w dniu 23 maja na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W tym roku temat konferencji brzmiał: „ Chemia - cywilizacja - człowiek. Chemia dla cywilizacji - jak rozwój chemii może wspomagać funkcjonowanie człowieka na Ziemi”. Konferencję otwierał wykład popularnonaukowy dr Krzysztofa Kozieła: „Poproszę prawoskrętną witaminę C. Czyli chiralność w życiu codziennym i jaki jest jej wpływ na nasze zdrowie”. Następnie odbyły się ustne prezentacje dotyczące zagadnień poruszonych w zadaniu konkursowym drużyn zakwalifikowanych do finału. Po zakończonej prezentacji drużyny musiały zmierzyć się z pytaniami kierowanymi do nich od Komisji konkursowej oraz innych osób obecnych na sali. Serdecznie gratulujemy!