Szkolne Koło Wolontariatu działające w naszej szkole już po raz trzeci przystąpiło do zbiórki żywności oraz produktów chemicznych w ramach ogólnopolskiej akcji „Paczka dla Bohatera”. We wtorek na zaproszenie Pań: Beaty Maciejewskiej i Anny Chrzanowskiej do szkoły przyjechał kapitan Daniel Nowakowski - członek Świętokrzyskiego Związku "Solidarność", Polskich Kombatantów i były działacz AK w czasie II wojny światowej. Pan kapitan uczestniczył w spotkaniu z uczniami "Mickiewicza".

„Paczka dla Bohatera” jest VIII edycją akcji zbiórki żywności oraz produktów chemicznych, podczas której młodzież wspiera kombatantów poprzez przygotowanie dla nich specjalnych paczek wraz z bożonarodzeniowymi kartkami. Celem akcji jest duchowe i materialne wsparcie kombatantów.

- W ten sposób chcemy okazać wdzięczność oraz uczcić pamięć tych, którzy walczyli za naszą ojczyznę. Wspieramy żołnierzy polskich, którzy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierzy podziemia niepodległościowego w czasie wojny jak i po jej zakończeniu oraz osoby represjonowane przez PRL- mówią nasi uczniowie.

W tym roku jedną z obdarowanych osób był  kapitan Daniel Nowakowski, 92-letni kombatant, który wielokrotnie narażał życie w obronie ojczyzny. W 1949 roku za udział w konspiracji powojennej, w czasach stalinowskich został skazany na 5 lat więzienia. Pracował też w obozie karnym w kamieniołomach na zachodzie Polski. Należy do grona tzw. Żołnierzy Wyklętych. Teraz żyje skromnie w samotności.

Podczas spotkania z młodzieżą opowiadał o swoim życiu, II wojnie światowej oraz dzielił się wspomnieniami z trudnych czasów powojennych.

Uczniowie słuchali opowieści szczególnego Gościa z dużym zaciekawieniem. To była naprawdę pasjonująca lekcja historii.

Dziękujemy Panu kapitanowi oraz Panom koordynatorom akcji „Paczka dla Bohatera” za odwiedziny w naszym liceum.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu skarzysko24.pl