Poznawanie historii, kultury, dziedzictwa jak i przyrodniczych obiektów naszego kraju to nie tylko podręczniki i codzienne lekcje. Przekonali się o tym uczestnicy czerwcowego obozu naukowego II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej.
W dniach 10-14 czerwca 2018 roku grupa uczniów klas drugich naszej szkoły uczestniczyła w obozie naukowym w Górach i na Podgórzu Kaczawskim. Obóz  naukowy zorganizowany został w ramach projektu „Licealista na rynku pracy”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Przepełniony atrakcjami program wyjazdu trafił w gusta każdego z uczestników, bez wyjątku. Na początku, uciekając przed ulicznym żarem skryli się w Hydropolis, centrum nauki poświęcone wodzie. A wiadomo, temat jak woda…
Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z obrazem jednego z epizodów  insurekcji kościuszkowskiej zwiedzając Panoramę Racławicką we Wrocławiu, jak i ,,owocem” pokoju westfalskiego z 1648r.,  jakim jest Kościół Pokoju w Jaworze. Od  2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO budynek sakralny w wyznaniu protestanckim, który w pełni zbudowany został z materiałów nietrwałych. Prócz samego wystroju drewnianej świątyni uczniowie, dzięki przewodnikowi,  poznali historię tego miejsca i jego charakter w czasach współczesnych, jak i w przeszłości.
Całodzienne zwiedzanie Wrocławia było szansą nie tylko na spacer uliczkami pięknego rynku. Piesza wędrówka umożliwiła zwiedzanie ważnej części miasta,  jaką jest Ostrów Tumski z Katedrą św. Jana Chrzciciela, Uniwersytetu Wrocławskiego, zabytkowej Hali Targowej, Placu Solnego…Było także wiele innych atrakcji w towarzystwie wrocławskich krasnali miejskich.
Część drugiego i czwartego dnia obozu to zajęcia z geologami. Ale nikt nie siedział w ławce skrupulatnie robiąc notatki. W nieczynnym kamieniołomie uczniowie i opiekunowie szkolnego wyjazdu, p. Bożena Mróz i p. Karolina Bujnowska wyposażeni w młoty wzięli udział w ,,Wyprawie na agaty”, by później samodzielnie wyszlifować własnoręcznie znaleziony minerał. A dowiedziawszy się  w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej o wygasłych wulkanach na ziemiach polskich, udali się ,,Szlakiem Wulkanów”, by wspólnie wspiąć się na szczyt jednego z nich- Ostrzycę.
Znalazł się również czas na Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, gdzie krok po kroku uczniowie poznali drogę od niewypalonej jeszcze gliny do przepięknie wymalowanego ceramicznego naczynia. Przyglądali się ręcznej pracy nad każdą miską i talerzykiem,  a niektórzy ze zwiedzających nie powstrzymali się od zakupu i  przywiezienia do domu własnego, unikatowego kubeczka.
Były też chwile grozy… I to nie byle jakie. Nocne zwiedzanie zamku Książ to nie tylko historia od Bolka I Surowego do czasów współczesnych. To poznanie mieszkańców zamku, osobiście! Przemierzając kolejne komnaty  i podziemia rezydencji nie raz przerażeni zwiedzający napotkali na swej drodze ducha, choćby ostatniej jego mieszkanki-księżnej Daisy. Ponadto, oglądając miejsca często niedostępne dla zwiedzających, odkryli to, co na zamku Książ świadczy o przekształcaniu go w jedną z kwater Adolfa Hitlera.
Nieraz zmęczeni codziennymi wrażeniami uczestnicy wycieczki znajdowali chwilę relaksu i odpoczynek w miejscu zakwaterowania, pensjonacie w Dobkowie. Teraz to oaza dla zapracowanych, przepyszne jedzenie i rodzinna, wręcz sielankowa atmosfera. A wszystko zaczęło się od miłości dwojga młodych ludzi, którzy żyli drugo i szczęśliwie, a dziś sam pensjonat nosi imię młodej niegdyś Grety, babci obecnych właścicieli.
Obóz naukowy był dla uczniów szansą na aktywne zwiedzanie i naukę. A zadowolenie wszystkich uczestników wyjazdu świadczy o tym, że będą wspominać go bardzo pozytywnie.

Tekst: Marta Półtorak