W dniach 21.05-27.05.2023r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w projekcie językowym do krajów nadbałtyckich. Celem głównym było rozwijanie komunikacji językowej, ale także zdobywanie wiedzy o społeczeństwach zwiedzanych państw, zwiedzanie i integracja międzyklasowa. Uczestnicy codziennie otrzymywali kartę pracy z zadaniami do wykonania w oparciu o wywiady z mieszkańcami poszczególnych krajów. Na koniec dnia, lub w czasie jazdy autokarem, licealiści prezentowali swoje sprawozdania z wykonanych poleceń.

Zwiedzili między innymi: Kalmar, Karskronę i Sztokholm w Szwecji, Turku i Helsinki w Finlandii, Tallin w Estonii, a w Polsce - Gdańsk, Gdynię i Sopot.

Młodzież podróżowała autokarem oraz promami „Stena Line” i ‘Viking Line”, nocowała w hotelach i na promach, co było nowym doświadczeniem.

W ocenie końcowej, projekt w 100% spełnił oczekiwania uczestników. W uzasadnieniu, jak pisaliśmy na FB profilu szkoły, licealiści podawali, że: Skandynawia jest cudowna, historia poszczególnych krajów ciekawa, architektura urocza. Wszyscy podkreślali, że zwiedzane kraje są bardzo czyste, panuje w nich wysoka kultura osobista, a mieszkańcy są przyjaźni i pomocni, w dodatku wszyscy płynnie posługiwali się językiem angielskim. Wyjazd pozwolił zdobyć nowe doświadczenia. Uczniów zaskoczyły wysokie ceny oraz fakt, że nie można kupić napoju energetycznego osobom poniżej 18 roku życia. Młodzież próbowała kuchni skandynawskiej. Zupa z łosia cieszyła się popularnością. Niektórzy po raz pierwszy próbowali raków, krewetek, homarów czy jagnięciny. Fascynująca wyprawa na północ pomogła uczniom przełamać bariery językowe. Uczestnicy podkreślali, że jest to bardzo korzystna forma doskonalenia języka obcego, któremu sprzyjały konkretne sytuacje, obce osoby i nowe środowisko. I choć niektórzy mieli obawy przed konfrontacją z obcokrajowcami, okazało się, że projekt językowy nie jest taki straszny i już czekają na jego drugą część, czyli Danię i Norwegię.